facebook

Prawo jazdy na samochody osobowe w UK –od czego zacząć?

WARUNKI OGÓLNE

JĘZYK

05.02.2013 rozpoczęły się konsultacje, których rezultat został podany do opinii publicznej. Od 7 kwietania 2014 egzaminy na prawo jazdy (zarówno teoretyczny jak i praktyczny) w Anglii, Walii i Szkocji można zdawać wyłącznie w języku angielskim i walijskim.

Natomiast w Irlandii Północnej w dalszym ciągu można zdawać egzaminy na prawo jazdy po polsku.

EGZAMINY NA PRAWO JAZDY W UK:

 • teoretyczny (kandydat przygotowuje się do niego we własnym zakresie). Więcej informacji na temat egzaminu teoretycznego znajdziesz tutaj.
 • praktyczny. Więcej informacji na temat egzaminu praktycznego znajdziesz tutaj.

WIEK

Aby móc podejść do egzaminów na prawo jazdy w UK musisz mieć ukończone 17 lat.

BADANIA LEKARSKIE

W UK nie trzeba ich przechodzić.

POBYT NA WYSPACH

Musisz przebywać na terenie UK co najmniej 185 dni.

PIERWSZY KROK

Aby ubiegać się o prawo jazdy w UK musisz wystąpić o tymczasowe prawo jazdy (provisional driving licence). Jest to wymóg formalny, którego nie można ominąć.

TYMCZASOWE PRAWO JAZDY –PROVISIONAL DRIVING LICENCE

 • Upoważnia do rozpoczęcia nauki jazdy.
 • Jest niezbędne do zdawania egzaminów na prawo jazdy (bez niego nie zostaniesz dopuszczony do egzaminu).
 • Aplikuje się o nie za pośrednictwem formularza D1 (DL1 w Irlandii Północnej). Wniosek otrzymasz bezpłatnie tutaj do „Polsko-angielskich multimedialnych testów na prawo jazdy w UK" lub na poczcie.

DO FORLMULARZA NALEŻY DOŁĄCZYĆ:

 • zdjęcie,
 • czek lub przekaz pocztowy,
 • paszport lub dowód osobisty (jedynie w Irlandii Północnej w przypadku wysyłania dowodu osobistego należy potwierdzić swoją tożsamość za pośrednictwem wiarygodnych osób).

MANUALNA LUB AUTOMATYCZNA SKRZYNIA BIEGÓW –WYBÓR NALEŻY DO CIEBIE

W UK istnieje rozgraniczenie pomiędzy prawem jazdy na samochody z manualną i automatyczną skrzynia biegów. Posiadając prawo jazdy na samochody z manualną skrzynią biegów posiadasz również uprawnienia do kierowania automatami. W odwrotnej sytuacji nie jest to możliwe. Szkoły nauki jazdy posiadają najczęściej pojazdy z manualną skrzynia biegów ze względu na to że prawo jazdy zrobione na nich jest bardziej praktyczne i cieszy się ogromną popularnością.

NAUKA JAZDY

Wybór instruktora

DVSA w Wielkiej Brytanii oraz DVA w Irlandii Północnej zatwierdzają instruktorów, którzy mogą następnie pobierać opłatę za naukę jazdy. Instruktorzy Ci podlegają regularnym kontrolom standardów nauczania.

Wykwalifikowany instruktor nauki jazdy PDI, ADI, a w Irlandii Północnej ADI, AMI musi:

 • zdać serię trudnych egzaminów przygotowujących do prowadzenia nauki jazdy,
 • osiągnąć bardzo wysoki standard nauczania,
 • być zarejestrowanym z DVSA lub DVA,
 • posiadać odpowiednią licencję zezwalającą na odpłatne prowadzenie nauki jazdy.

Jak możesz sprawdzić, czy uczy Cię wykwalifikowany instruktor?

Sprawdź czy Twój instruktor ma jeden z dwóch zamieszczonych poniżej certyfikatów na przedniej szybie samochodu (nie dotyczy to Irlandii Północnej).

Licenced Trainee –takie certyfikaty mają licencjonowani instruktorzy, którzy mają uprawnienia do prowadzenia szkoleń, ale nie zdali jeszcze ostatniego egzaminu. Są to tzn. PDI (Potential Driving Instruktors). Ich uprawnienia są ważne zwykle przez okres 6 miesięcy i w tym czasie muszą zdać ostatni egzamin z umiejętności uczenia.

Aproved Driving Instructor (ADI) – takie certyfikaty mają w pełni wykwalifikowani instruktorzy. Ich umiejętności są weryfikowane
co 4 lata.

UBEZPIECZENIE

Zatwierdzeni przez DVSA lub DVA instruktorzy objęci są specjalnym ubezpieczeniem zezwalającym na prowadzenie nauki jazdy.

Uważaj na osoby podające się za instruktorów, ale nieposiadające odpowiednich uprawnień. Poza tym, że łamią one prawo, nie mają możliwości wykupienia ubezpieczenia obejmującego naukę jazdy, dlatego w razie stłuczki lub innego zdarzenia na drodze to Ty będziesz mieć poważne kłopoty za jazdę samochodem bez ważnego ubezpieczenia komunikacyjnego.

Pamiętaj, że ucząc się ze znajomymi lub rodzicami, nie obejmuje Cię ich ubezpieczenie! Sam musisz o nie zadbać.

W jaki sposób można znaleźć dobrego instruktora nauki jazdy?

Wybierz i sprawdź instruktora, który ma:

 • dobrą opinię,
 • jest niezawodny,
 • posiada samochód, który Ci odpowiada.

Skontaktuj się z nami pod numerem tel. 020 3198 2491 (poniedziałek -sobota 9:00 -20:00), a pomożemy Ci zapisać się na kurs prawa jazdy oraz egzamin, w dowolnym miejscu w UK! Współpracujemy z wieloma sprawdzonymi polskimi instruktorami działającymi na terenie Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej.

Warunkiem rozpoczęcia jazd z instruktorem jest posiadanie tymczasowego prawa jazdy (provisional driving licence).

EGZAMINY WŁAŚCIWE

Zaraz po otrzymaniu tymczasowego prawa jazdy (provisional driving licence) możesz zapisać się na egzamin teoretyczny. Aby zdać teorię nie musisz uczęszczać na żadne wykłady. Wystarczy, że przygotujesz się dobrze z dostępnych tutaj certyfikowanych polsko -angielskich materiałów szkoleniowych dla osób przygotowujących się do egzaminu (NAWET ZE SŁABĄ ZNAJOMOŚCIĄ JĘZYKA ANGIELSKIEGO).

Egzamin teoretyczny w UK ma trochę inną strukturę niż w Polsce (czytaj więcej).

Aby podejść do egzaminu praktycznego musisz posiadać certyfikat zdanego egzaminu praktycznego. W UK nie ma obowiązku wyjeżdżenia określonej ilości godzin, by przystąpić do egzaminu praktycznego.