facebook

Testy na prawo jazdy w UK - porady. Samochody osobowe. Ostatnia aktualizacja 23.01.2015 r.

EGZAMIN TEORETYCZNY KATEGORII B

Należy się do niego przygotować samodzielnie z przygotowanych w tym celu materiałów szkoleniowych. Oficjalne POLSKO -ANGIELSKIE testy na prawo jazdy w UK znajdziesz tutaj. Zostały one opracowane w taki sposób, aby pomóc również osobom ze słabą znajomością języka angielskiego.

Egzamin teoretyczny możesz zarezerwować zaraz po otrzymaniu tymczasowego prawa jazdy.

Termin egzaminu teoretycznego (za pośrednictwem polskojęzycznego formularza) zarezerwujesz online tutaj.

Istnieje możliwość wyboru ośrodka egzaminacyjnego –znajdują się one zazwyczaj w odległości do kilku mil od miejsca zamieszkania kandydata na kierowcę.

Egzaminy są przeprowadzane są od poniedziałku do soboty.

Na egzamin należy przybyć co najmniej 15 minut wcześniej. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą obie części ważnego tymczasowego prawa jazdy: plastykową kartę ze zdjęciem oraz papierową jego część. Bez niego nie zostaniesz dopuszczony do egzaminu.

Egzamin teoretyczny odbywa się na komputerze.

STRUKTURA TESTU NA PRAWO JAZDY

PIERWSZA CZĘŚĆ EGZAMINU –TEST WIELOKOROTNEGO WYBORU ZE STUDIUM PRZYPADKU

Składa się z 50 pytań wielokrotnego wyboru (5 z nich to studium przypadku), na których rozwiązanie egzaminowany ma 57 minut. Aby zaliczyć tą część egzaminu należy udzielić co najmniej 43 poprawne odpowiedzi.

Odpowiedzi na pytania udziela się dotykając w odpowiednim miejscu ekranu monitora.

Uwaga! Od 07.04.2014 roku egzaminy na prawo jazdy (zarówno teoretyczny jak i praktyczny) w Anglii, Walii i Szkocji przeprowadzane są wyłącznie po angielsku i walijsku. Jedynie w Irlandii Północnej w dalszym ciągu można zdawać egzaminy po polsku.

PRZERWA

Po zakończonej pierwszej części egzaminu możesz wziąć kilka minut przerwy (nie możesz jednak opuszczać Sali egzaminacyjnej).

DRUGA CZĘŚĆ EGZAMINU –HAZARD PERCEPTION TEST

Polega na przedstawieniu egzaminowanemu na ekranie monitora 14 krótkich filmików, podczas których egzaminowany w odpowiednim czasie musi zidentyfikować zagrożenia. Im wcześniej zagrożenie zostanie zidentyfikowane (kliknięciem myszy) tym więcej punktów otrzymasz. Za każdy filmik można zdobyć maksymalnie 5 punktów.

13 filmików posiada do zidentyfikowania jedno zagrożenie, pozostały dwa. Nie zostaniesz poinformowany, który filmik zawiera dwa zagrożenia, dlatego musisz być uważny od początku do końca każdego filmiku.

Część egzaminu –Hazard Perception Test rozpoczyna się od wyświetlenia krótkiego filmiku instruktarzowego.

Czas trwania tej części egzaminu to około 20 minut. Wynik pozytywny to 44 na 75 możliwych punktów.

Nie będziesz miał możliwości wrócenia do raz obejrzanego filmiku. Pamiętaj, aby nie klikać myszą w sposób ciągły, ponieważ system to wykryje i „oblejesz egzamin”.

PO EGZAMINIE

Możesz wypełnić anonimową ankietę (jeśli nie chcesz nie musisz jej wypełniać). Nie wpływa ona na wynik egzaminu.

Po zakończonym egzaminie możesz opuścić salę egzaminacyjną (po tym jak z niej wyjdziesz nie będziesz mógł do niej powrócić).

WYNIK EGZAMINU

O wyniku egzaminu zostaniesz poinformowany przez pracownika ośrodka egzaminacyjnego po około 10 minutach od zakończenia egzaminu.

Aby zdać egzamin musisz zakończyć wynikiem pozytywnym obie części testu.

Gdy skończyłeś egzamin możesz opuścić pokój z komputerami. Kiedy wyjdziesz nie będziesz już mógł tam wrócić.

CERTYFIKAT ZDANEGO EGZAMINU TEORETYCZNEGO

Jest ważny przez dwa lata od zdania egzaminu. Będziesz go potrzebować na drodze do prawa jazdy w UK, dlatego zachowaj go w bezpiecznym miejscu.

KOSZT EGZAMINU TEORETYCZNEGO

To 49.99 funtów.

PORADY

1. Przygotuj się.

W UK do egzaminu teoretycznego należy przygotować się we własnym zakresie. Nie ma czegoś takiego jak wykłady teoretyczne, na których trzeba być. Jedyne czego potrzebujesz to zestaw materiałów szkoleniowych (najlepsze są te polsko -angielskie. Dzięki nim doskonale zrozumiesz zadania egzaminacyjne), które dostaniesz tutaj. Pamiętaj, aby nie wykuwać na pamięć testów testów. Ważne jest, aby przerobić wszystko ze zrozumieniem.

2. Zarezerwuj test

Na egzamin teoretyczny za pośrednictwem polskojęzycznego formularza, niezależnie od tego gdzie mieszkasz możesz zapisać się tutaj. W UK istnieje około 150 ośrodków egzaminacyjnych, większość z nich znajduje się do kilku mil od miejsca zamieszkania kandydata na kierowcę.

3. Zdaj egzamin!

Pamiętaj, o tym że egzamin na prawo jazdy w UK składa się z dwóch części:

  • testu wielokrotnego wyboru
  • testy na dostrzeganie zagrożeń.

Aby zakończyć pozytywnym wynikiem egzamin musisz uzyskać 43 na 50 punktów z pierwszej części testu i 44 na 75 możliwych z drugiej części testu.